04-8222181 טלפון חירום 24 שעות 052-5858208
ד"ר הכלב אכל לי - חסימות מעיים

בתקופה האחרונה נתקלנו במרפאה ברצף של חסימות מעיים :
חנדה היא כלבה מעורבת קטנטונת ומקסימה. אחר הצהריים של שעמום נפתר על ידי אכילה מסודרת של אחת מהמגבות בבית. הבעלים של חנדה ראה את שאריות המגבת וחנדה לבשה כמובן פרצוף אשם. אמנם בערב לאחר ארוחת השחיתות חנדה הרגישה מעט רע אך בוקר למחרת נראה היה כי הכול תקין. כאשר חזר בעליה של חנדה בערב משגרת יומו נראה היה כי חנדה מרגישה רע מאד והיא הובאה מיד למרפאה. חנדה נראתה כאובה ובטנה הייתה רגישה מאוד למגע.


    

בבית לא אכלה דבר רק שתתה מעט אבל הקיאה הכול. חנדה עברה מיד צילום שהראה עיבוי והתכנסות של חלק מהמעי הדק. לאחר ייצוב הוכנסה לניתוח. עם פתיחת חלל הבטן היה ניתן להבין כי המצב איננו פשוט כלל. חלק מהמגבת נישאר כעוגן בחלל הקיבה וחלקי בד וחוטים החלו במסע לאורך המעי הדק אך העוגן בקיבה הגביל את מסעם אחורה ונוצר מה שנקרא בעגה הרפואית גוף זר לינארי משמע גוף זר מאורך עם עיגון במעלה מערכת העיכול כך שאיננו יכול להמשיך להתקדם לעבר האנוס (פי הטבעת). המעי בתנועתו הגלית מתאמץ להזיז את הגורם הזר לעבר היציאה כך שהוא ממשיך להתפתל סביבו מה שמסבך יותר את המצב וגורר פגיעה קשה באספקת הדם למעי עצמו.
 
המגבת הוצאה מהמעיים, כך זה נראה לאחר ניסיון עיכול גוף זר לינארי – המעיים מתכווצים סביב הגוף הזר ויוצרים חסימה מסובכת ומסוכנת ביותר
 
  
המקרים הללו אם לא מטופלים כראוי מובילים לנזק בלתי הפיך למעי ופעמים רבות יש צורך בהסרה של חלקים ממנו אשר אינם תפקודיים יותר. במקרה של חנדה בוצע ניתוח ארוך ומורכב בו בוצעו חתכים במספר מקומות במעי וכן בקיבה על מנת להוציא את כל חלקי המגבת שהיו מחוברים בשאריות חוטים זה לזה. לאחר שהכול היה בחוץ היה ניתן לפרוש את המעי ולראות אם אט אט חוזרת אספקת דם תקינה לחלקים השונים. לשמחתנו המעי נראה תקין ולאחר מספר ימי החלמה כולל צום שנתן למעי זמן התאוששות חנדה חזרה לעצמה לחלוטין.
 
ברצף הגופים הלינאריים הגיע החתולה קושקה שנצפתה על ידי הבעלים אוכלת בשמחה שרוך. הצילום הדיגיטאלי נותן אפשרות הפרדה גבוה במיוחד וניתן לראות את השרוך (או מעין גומייה לשיער כפי שהתברר) במעי. בניתוח עצמו קיבלנו בונוס של תולעת שבאה לבחון את "התולעת הענקית" שהגיעה לבקר. בני הזוג הרומנטיים ,לפופים זה בזה, הוצאו החוצה. המעי תוקן וקושקה חזרה לחיים מאושרים כולל כמובן קבלת טיפול מקיף כנגד תולעי מעיים.
 
 
 
 
והאחרונה לולי. נו מה עוד אפשר לומר על כלבי גולדן רטריבר – השואב אבק של הטבע. במקרה זה תוך כדי שאיבה כללית של דברים מעניינים ברחבי הבית נתקלה לולי בכדור משחק וכמובן ללא היסוס בלעה את החפץ הטעים... 
 
 
הבעלים לא חשדו בדבר .לולי אוהבת לאכול שטויות ולכן כשהיו מעט הקאות לא נחרדו אך לאחר שהיו יומיים ללא תאבון באו לבדיקה. לולי הגיע שמחה מתמיד, אין כמו לבוא לרופא, תמיד מקבלים דברים טעימים... החסימה הייתה כנראה חלקית ולכן הפציינטית הייתה עליזה ובעלת תאבון שאינו יודע שובע לעוגיות. החלטנו כי אפשר שמדובר בעוד קלקול קיבה עם כל ההפתעות שהיא אוכלת והיא נשלחה למעקב בבית עם דיאטה קפדנית לבדוק אם מדובר בסתם קלקול קיבה נוסף. לאחר שבבית שוב החלה לחוש ברע ושבה להקיא הוחזרה למרפאה והועברה אחר כבוד לצילום רנטגן בו נראתה בברור מסה כדורית. לולי הוכנסה לניתוח בו הוצא הכדור מהמעי ולולי חזרה לאחר מספר ימים לחפש הפתעות חדשות לאכול.
 
 
חסימות מעיים השכיחות לעונה בחתולים :

נקודה חשובה הקשורה לחסימות במערכת העיכול היא כדורי פרווה (טריכובזואר). הלשון החתולית מחוספסת ומהווה את המברשת של הטבע. בזמן הליקוק החתול שלנו מסיר שאריות פרווה רבות וחלק מהחתולים משום מה גם בולעים את כל הכבודה הזו. השיער כמובן לא מתעכל ובחלק מהמקרים גורם לגירוי מערכת העיכול המתפתח לדלקות והקאות. במקרים קשים יותר גוש הפרווה מתמצק ויוצר ממש פקק היוצר חסימה במערכת העיכול. כשמזג האוויר מתחמם ונשירת הפרווה מתגברת אנו רואים לא מעט חתולים הסובלים מהבעיות הנ"ל , חלקם מגיבים לטיפול שמרני בתרופות ונוזלים אך בחלק מהמקרים דרוש אשפוז או אף התערבות כירורגית. הדרך הפשוטה ביותר בכדי להימנע מסיבוכים היא לנקוט בשני צעדים : האחד לדאוג להבריש את החתולים שלנו בצורה מסודרת ופתרון נוסף ויעיל הוא להיעזר במשחות ייעודיות, אותן נותנים פעם בשבוע לפה, משחות אלו עוזרות לשמן ולהחליק את המעכל המיותר במורד מערכת העיכול והחוצה מהפתח הנכון-האנוס. והן גם מגיעות בריח מייפל נפלא.

לשאלות וברורים בנושא אנא התייעצו עם צוות המרפאה
ד`ר סער שירק
וט האוס מרכז רפואי לבעלי חיים

 |  ראשי |  מרכז רפואי לבעלי חיים  |  מרפאה  |  מקרים רפואיים  |  הדרכות  |  דפי מידע  |  גלרייה  |  קישורים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
וטהאוס-מרכז רפואי לבעלי חיים- www.vethouse.co.il © כל הזכויות שמורות
וטהאוס רח' אינטרנציונאל 3, חיפה טלפון: 04-8222181 שעות פתיחה: א-ה 10:00-20:00 יום ו' 09:00-14:00 טלפון חרום 24 שעות: 052-5858208
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל