04-8222181 טלפון חירום 24 שעות 052-5858208
מכת חום

אנו בפתחו של קיץ. חם חם וכולם רצים לים, אחד הסינדרומים היותר מסוכנים שבעל החיים שלנו חשוף אליהם הוא מכת חום. כאשר בעל החיים נחשף לסביבת חום קיצונית או נדרש למאמץ בסביבה חמה מאוד יתכן ויקלע למצב בו הגוף לא מצליח להפטר מעודפי החום, יכולת הקירור והתרמורגולציה נפגעים וטמפרטורת הגוף ממריאה מעלה .בעקבותיה תיתכן פגיעה חמורה בכל מערכות הגוף. הכלבים שלנו נפטרים מעודף חום בעיקר על ידי מנגנון ההלחתה - הלשון בעלת שטח פנים גדול יחסית ואידוי הרוק ממנה מוליך עמו חום החוצה. אין לכלבים בלוטות הזעה על פני הגוף אלא רק מספר מצומצם על פני כפות הרגליים (תפקידן של האחרונות במנגנון ויסות החום שולי בהחלט).


     חזרה לכלבות וחתולות - פוריות->

בסביבה חמה ובעיקר לחה מנגנון ההלחתה איננו יעיל במיוחד מה שגורם לכלבים להיות רגישים במיוחד למכות חום. ההגדרה של מכת חום היא כאשר טמפרטורת הגוף עולה על 41 מעלות עם היסטוריה של פעילות גופנית מאומצת או שהייה בסביבה חמה.

בחלק מהמקרים בעל החיים מגיע לוטרינר עם טמפרטורה נמוכה יותר אם בגלל כניסה למצב של שוק או מניסיונות קירור של הבעלים ולכן זיהוי הבעיה על ידי היסטוריה ובדיקה מסודרים חשובים מאוד. מכת חום פוגעת למעשה בכל מערכת בגוף כמו במנוע מתוחכם, הגוף זקוק לטמפרטורה אופטימלית לעבודה וכאשר קיימת פגיעה קשה בתרמורגולציה ההשפעה נרחבת ופעמים רבות הרסנית.

הסימנים הקליניים הנפוצים יותר הם כמובן חום גבוה מעל 41 מעלות, פנטינג (התנשפות) ניכרת, רוק צמיגי, ריריות כהות, סימנים עצביים מגוונים החל משינוי מנטלי או אפתיה ועד התקפים, איבוד הכרה וקומה.
בדיקות מעמיקות יותר עלולות למצוא פגיעה בכליה, בכבד, במערכת הקרישה ובמערכת הקרדיוואסקולרית (לב-ריאה).

מה לעשות במקרה בו אתם חוששים כי כלבכם סובל ממכת חום?
במידה ויש מקור מים (לא חייבים מים קרים ברז וצינור מספקים בהחלט) הרטיבו את הכלב , אידוי המים מהפרווה מסייע בהולכת החום החוצה. לא לאמץ את הכלב, שאו אותו עם שמיכה לרכב פיתחו את החלון או המזגן וסעו מיד אל הווטרינר.

במקרים הללו נדרשת התערבות רפואית מהירה ואגרסיבית - אספקת חמצן, קירור, עירוי נוזלים ורידי, כיסוי אנטיביוטי פרופילקטי, זיהוי וטיפול מהיר ויעיל בסיבוכים כגון בצקת ריאות, פגיעות במערכת הקרישה, נפילה בלחץ הדם.

בד בבד עם הטיפול הראשוני נערכות בדיקות דם ובדיקות נוספות על מנת לאתר במהרה את הפגיעות הנלוות למכת החום ולטפל בהן. מכת חום הינה אחד מגורמי התמותה השכיחים בעונה החמה. זיהוי מוקדם וטיפול מהיר הם המפתח המרכזי להצלחה.

ושוב הכי פשוט – מניעה !
הימנעו מלצאת לפעילות מאומצת בשעות החמות של היום. במידה והחלטתם לקחת את החבר על ארבע לטיול או לים דאגו לפינה מוצלת, לשתייה וצננו אותו על ידי הרטבת הפרווה לעיתים מזומנות. לכלבים המסתובבים עם מחסום יש להוריד את מחסום הפה לעיתים מזומנות על מנת לתת לכלב לשתות ולהלחית בצורה יעילה על מנת לקרר את עצמו.

נסיים בפטנט חדש ויעיל...
לאחרונה החלו להימכר גם בארץ קולרים ווסטים בהם חומר מיוחד המתקרר במגע עם מים – כל שצריך הוא להרטיב את האביזר לסחוט ולשים על הכלב, הקולר נשאר קר למשך מספר ימים ומקרר את הכלב והשימוש בו רב פעמי – לפרטים נוספים על המוצר ולהתאמה לגודל הכלב צור קשר עם המרפאה.

בברכת קיץ קריר ונעים
צוות וטהאוס

 |  ראשי |  מרכז רפואי לבעלי חיים  |  מרפאה  |  מקרים רפואיים  |  הדרכות  |  דפי מידע  |  גלרייה  |  קישורים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
וטהאוס-מרכז רפואי לבעלי חיים- www.vethouse.co.il © כל הזכויות שמורות
וטהאוס רח' אינטרנציונאל 3, חיפה טלפון: 04-8222181 שעות פתיחה: א-ה 10:00-20:00 יום ו' 09:00-14:00 טלפון חרום 24 שעות: 052-5858208
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל