04-8222181 טלפון חירום 24 שעות 052-5858208
אדיסון היפואדרנוקורטיסיזם

במחלה זו קיימת פגיעה ביצור הגלוקוקורטיקואידים (גק) והמינרלוקורטיקואידים (מק) על ידי בלוטות יותרת הכליה או האדרנל. קיימות מספר סיבות ראשוניות או שניוניות לפגיעה באדרנל אך הנפוצה ביותר היא פגיעה אוטואימונית המביאה להרס איטי ומתמשך של הבלוטות. המחלה נפוצה יותר בנקבות בגילאים צעירים עד גילאי ביניים, אך יכולה להופיע בכל גיל וגם בזכרים. אין פרדיספוזיציה לגזע מסוים.


     חזרה לכלבות וחתולות - פוריות->

מכיוון שתוצרי האדרנל משפיעים כמעט על כל התהליכים בגוף, הסימנים הקליניים רבים ומגוונים.
בשלבים הראשונים אנו נתקלים בתיאור אופייני של כלב עם עליות וירידות במצב הכללי, ירידה בתיאבון, מדי פעם שלשול חוזר או הקאות, ירידה בפעילות ובמשקל ורעד. למעשה, בכל פעם שיש מעט סטרס סביבתי הכלב לא מתמודד היטב בגלל חוסר תפקוד האדרנל ואז הסימנים הקליניים בולטים יותר.

פעמים רבות אנו פוגשים את המקרים הללו כאשר הם מגיעים במצב של משבר אדיסוני.
במשבר כזה, הסימנים רבים ונעים משלשולים והקאות אקוטיים לעיתים עם דם, התייבשות קשה כאב בטני ניכר(בגלל כיבים במערכת העיכול), צואה עם דם מעוכל בגלל הכיבים הנ"ל (המאטוכזיה) חולשה כללית ועד מצב של שוק והתמוטטות . בבדיקה הווטרינר ימצא פעמים רבות כי קצב הלב איטי (הדבר נובע מחוסר איזון באלקטרוליטים במיוחד רמות אשלגן גבוהות) ולעיתים קיימות הפרעות קצב עד כדי סכנת חיים. ובכן לא סתם המצב מתואר כמשבר.

בדיקות הדם של הכלבים הללו מכונות לעיתים ב"חיבה" על ידי הרופאים "ביוכימיה מהגיהינום" בגלל שהחומרים המיוצרים על ידי האדרנל חיוניים לכל כך הרבה מתפקודי הגוף חוסר בהם מביא לחוסר איזון המתבטא בתוצאות דמים מפחידות במיוחד. כמעט כל המדדים לא בנורמה מאנמיה דרך שינויים במדדי כבד, כליה ושינויים חדים ברמות האלקטרוליטים. אחד הסימנים הבולטים הוא שינוי ביחס המתקבל בין רמות הנתרן לאשלגן. במצב תקין יחס הוא בין 27 ל40 ובאדיסון נקבל פעמים רבות יחס קטן מ26. שילוב של סימנים קליניים עם שינויים חדים בבדיקת הדם וירידה חדה ביחס הנתרן אשלגן מחשידים מאוד לאדיסון (ולכן חשוב להגיע למקום בו בדיקות הדם כולל אלקטרוליטים מבוצעות במהירות וביעילות).

גם בדיקות השתן מוזרות. הכלבים הללו מגיעים מאוד מיובשים אך בדיקות השתן שלהם לרוב מראות על שתן דליל. שוב זו תוצאה של חוסר יכולת ריכוז שתן בגלל השינוי החד באלקטרוליטים.
כעת כאשר החשד מבוסס ניתן להתחיל לטפל ביעילות.

השלב הראשון הוא מתן עירוי מתאים לווריד לאיזון משק הנוזלים והאלקטרוליטים. איזון רמות האשלגן הגבוהות המשבשות את פעילות הלב. החזרת לחץ הדם הנמוך למצב תקין וטיפול בפגיעות נלוות כמו בכיבים . הנוזלים מתקנים את האלקטרוליטים ומה עם החוסר בגק? לשם כך אנו נותנים סטרואידים. אנו נותנים סוג ספציפי שלא מפריע להמשך עתידי של אבחון המחלה.

לאחר שהכלב יציב יש לאשר סופית כי אכן באדיסון עסקינן .לשם כך ניתן להיעזר בהדמיית אולטרה- סאונד ,רדיולוג מומחה יוכל למדוד את גודל האדרנלים שלרוב יהיו קטנים ומצומקים (אך לא תמיד!) האישור הסופי הוא על ידי בדקת דם ספציפית בה אנו מודדים את רמות הקורטיזון לפני ואחרי מתן חומר המעודד את יצורו. בכלב חולה באדיסון האדרנלים לא מסוגלים לייצר את הקורטיזון באופן תקין ולכן הרמות הנמדדות לפני ואף לאחר מתן החומר המעודד יהיו נמוכות מהנורמה.

לאחר היציאה מהמשבר ואשרור המחלה ניתן להתחיל בטיפול הקבוע על מנת לפצות על חוסר הפעילות של בלוטות האדרנל. הטיפול הוא פשוט ונח. או בכדורים בלבד או על ידי חומר הניתן בהזרקה אחת לחודש לערך. יתרונו שיש פחות כדורים לתת ,הוא יעיל מאוד ומצריך רק תוספת קטנה של סטרואידים בכדורים. הבעיה שהוא איננו ניתן כרגע לרכישה מסודרת בארץ.

הטיפול הקבוע בסך-הכל קל ולאחר שמגיעים למינון המתאים חולי אדיסון יכולים ליהנות מחיים מצוינים. חשוב לזכור כי כלב הסובל מאדיסון מקבל כמעט את כל תצרוכת המינרלו וגלוקוקורטיקואידים מבחוץ דרך תרופות ולכן כל שינוי משגרת היום הגורמת לעליה בסטרס כמו מעבר דירה או שהיה בפנסיון, דורש התאמה של המינון וחשוב כי יהיה ליווי של וטרינר על מנת להתייעץ.

לפרטים נוספים תוכלו לקרוא על המקרה של טאץ`

ד`ר סער שירק
וט האוס מרכז רפואי לבעלי חיים.

 |  ראשי |  מרכז רפואי לבעלי חיים  |  מרפאה  |  מקרים רפואיים  |  הדרכות  |  דפי מידע  |  גלרייה  |  קישורים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
וטהאוס-מרכז רפואי לבעלי חיים- www.vethouse.co.il © כל הזכויות שמורות
וטהאוס רח' אינטרנציונאל 3, חיפה טלפון: 04-8222181 שעות פתיחה: א-ה 10:00-20:00 יום ו' 09:00-14:00 טלפון חרום 24 שעות: 052-5858208
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל