04-8222181 טלפון חירום 24 שעות 052-5858208
שאקילה

הכול התרחש תוך שניות. שאקילה קפצה לכביש,מכונית הגיחה לפתע ו...תאונה.
שאקילה נפגעה והבעלים המבוהלים (ובצדק) התקשרו ובין המשפטים המקוטעים ניסיתי להרגיע ולברר מה המצב כרגע.האם עומדת לבד.האם הם רואים דימום. האם נתנה שתן או צואה לאחר התאונה... הכול כמובן נעשה בשעה שהם כבר בדרך למרפאה. בכל מקרה של טראומה אנו הוטרינרים מנסים כבר בטלפון לדלות כמה שיותר פרטים על מנת להיות מוכנים לכמה שיותר תרחישים. והתרחישים במקרי טראומה כמו תאונות דרכים הם רבים.


    

שאקילה הגיעה כאובה ובמצב של נשימה מהירה דופק מהיר וריריות חיוורות מה שרמז על כניסה למצב של שוק. מספר פצעי שפשוף חיצוניים נראו בצד הגוף ומסתבר שהרכב פגע בצד ימין שלה. היא חוברה מיד לנוזלים קיבלה שיכוך כאבים ונלקחו בדיקות דם שיכולות ללמד אם מתרחש דימום מסיבי לאחד מחללי הגוף. (בדימום חיצוני כמובן קל להבחין). שאקילה התייצבה ואז ניתן היה להבחין כי היא סובלת מכאבים חזקים ברגלה הימנית אחורית ויש גם מעט קושי נשימתי. לאחר שהתייצבה נערכו צילומי רנטגן לגפיים לבית החזה ולבטן (ברוב מקרי הטראומה המסיביים נערכים צילומי בטן ובית חזה הנקראים צילומי סקר. הם חשובים באיתור פגיעות לפני שלמעשה מתגלים סימנים נוספים על מנת לאתר בעיות ולטפל בהן בהקדם. אצל שקילה היו חשובים במיוחד צילומי בית החזה מכיוון שהתקשתה מעט בנשימה)

צילומי הגפיים היו תקינים. בצילומי בית החזה היה ניתן להבחין בעכירות בבסיס בית החזה שמרמזת על נוזל-סביר שלאחר הטראומה מדובר בדם. וכמו כן במספר שלפוחיות עגולות. האחרונות מכונות בולות. הן למעשה שלפוחיות מלאות אויר שעלולות להיווצר בעקבות טראומה לבית החזה. המכה החזקה גורמת לנזק של שקיקי האוויר בריאה(המכונים נאדיות) אויר משתחרר ולעיתים נכלא במעין שלפוחיות. ההפרעה הנשימתית הייתה שילוב של בריחת האוויר דימום והכאב מהמכה עצמה. לעיתים במקרים הללו צריך לנקז את הדם או האוויר מחלל בית החזה .שאקילה הייתה ורודה עם רמת חמצון טובה ולכן לא בוצע ניקוז. בכל ניקוז (בעצם ההחדרה של מחט לחלל בית החזה) קיימת גם סכנה של הפרת איזון עדין שנוצר ולמעשה הגברת דימום שהופסק עי לחץ הקריש והדם שכבר הצטברו או שינוי לחצים וגרימה לבריחת אויר נוסף. המצבים הללו מאוד דינאמיים ועל הרופא להיות מסוגל להחליט לפי מצבו של הנפגע ונתוני הבדיקות מתי חשוב להתערב ולא פחות קריטי מתי חשוב רק להשגיח.
 

בדיקות דם חוזרות הצביעו על דימום קל לבית החזה שאושר גם בצילום אבל המדדים היו כל העת במסגרת הנורמה והתייצבו במהרה. לאחר אשפוז של יממה שאקילה השתפרה מאוד ופרט לצליעה קלה חזרה לעצמה ושוחררה להשגחה בבית. והוראות ליצור קשר בכל שינוי.

עברו מספר ימים והבעלים הודיעו לנו כי שאקילה ללא מצב רוח ומקיאה. שאקילה חזרה ונערכו בדיקות דם בהן אובחנה פגיעה כבדית. כאשר הכבד ניזוק נהרסים תאי כבד המשחררים למחזור הדם אנזימים הקשורים לתפקודו ואת אלו ניתן לאתר בבדיקות הדם. שאקילה החלה לקבל טיפול תרופתי לפגיעה בכבד כולל דיאטה מיוחדת. הגיבה נהדר לטיפול והשתפרה יפה. לאחר כחודש נערכו בדיקות דם חוזרות שהיו נהדרות והחיים חזרו למסלולם. אז לא לגמרי. לאחר שחלפה עוד תקופה הבעלים של שאקילה הבחינו כי לפעמים היא מתנשפת דווקא שנחה. בזמן משחק היא משתוללת עם הכלבים האחרים. הם גם הבחינו שהיא מרזה. תאבון אף פעם לא היה הצד החזק שלה אבל הם היו מוטרדים ובצדק. שאקילה חזרה לבדיקה ואכן משקלה פחת . ההתנשפות לא הייתה מאוד בולטת אבל בהסקתה (הקשבה לבית החזה באמצעות סטטוסקופ) היה הבדל משמעותי בקולות הנשימה והם היו עמומים בצד ימין. שוב נערכו צילומים. הממצא היה ברור. הבולות נספגו ונעלמו אך מסתבר כי בזמן התאונה התרחש קרע לדיאפרגמה (סרעפת) כנראה היה קרע קטן בזמנו ואברי הבטן לא נדדו אבל עם הזמן והחזרה לפעילות נדדו חלק מאברי הבטן והצליחו להדחק ולעבור דרך הקרע לחלל בית החזה ולהפריע לנשימה וכמובן לפעילות התקינה של אברי הבטן מה שהשפיע גם על התיאבון. לאחר שאובחן הקרע הסרעפתי היה ברור כי צריך לנתח. נכון שבסך הכול הכלבה הייתה מאושרת משחקת וקופצת אבל הירידה במשקל הצביע על הפרעה ברורה ודינם של מצבים הללו להמשיך ולהסתבך. הקרע עלול להתרחב אברים נוספים עלולים לנדוד ולכן כדאי לבצע את הניתוח דווקא כאשר המצב הכללי יציב.
 

מדובר בניתוח לא פשוט. חלק מפעולתן התקינה של הראות נעוצה בעובדה כי בית החזה הוא חלל סגור ובתוכו ואקום שמקל על התרחבות הריאות ושאיפת האוויר פנימה בשאיפה.

בניתוחי חזה מבוטל אותו ואקום פעולת הנשימה התקינה משתבשת ולכן יש צורך בהתערבות הרופא המרדים האחראי למעשה על הנשמה אקטיבית של המורדם על מנת לדאוג לחמצון תקין. מדובר בהליך עדין וההרדמה בניתוחים הללו היא תמיד אחד החלקים המורכבים בניתוח.

לאחר ששאקילה נכנסה להרדמה יציבה נפתחה הבטן והחלה הנשמה אקטיבית. הסתבר כי אונת כבד חרגה ממקומה ונדדה לחלל בית החזה. לשמחתנו לא היו הדבקויות בין הכבד לאברי בית החזה .פרט שפעמים רבות מסבך את מהלך הניתוח ואונת הכבד הוחזרה אחר כבוד למנח הנורמאלי שלה. הלחץ על האונה בה עוברים כלי דם רבים גרר הצטברות נוזלים בבטן ובחלל בית החזה ואלו נוקזו. כעת היה צריך לראות כי הריאות מתנפחות יפה. כן, ממש מתבוננים פנימה ובודקים איך בכל הנשמה האונות השונות מגיבות וזה אחד מהמצבים היותר סוראליסטים בניתוח. תמיד קיימת סכנה שאונה מסוימת לא תתמודד עם כל השינויים ותקרוס אבל בניתוח הזה הכול נראה יפה ולכן השלב הבא היה תפירה של הסרעפת חזרה למקומה וסגירת חלל הבטן. בנוסף הוחדר נקז לבית החזה . חשיבות הנקז היא ביצירתו מחדש של הואקום הנורמאלי בחלל וניקוז נוזלים נוספים שעלולים להצטבר לאחר הניתוח.

 

שאקילה התעוררה נהדר. במשך 24 שעות הייתה בהשגחה צמודה ובהעשרה עם חמצן. במשך אשפוז אינטנסיבי כזה מנוטרים תדיר מספר מדדים ביניהם נבדקת רווית החמצן ומתבצעת שאיבה מנקז בית החזה על מנת לבדוק הצטברות נוזלים ולוודא המצאות ואקום תקין בחלל. במהלך האישפוז נערכות בדיקות דם לוודא כי לא מתרחש דימום נסתר לאחר הניתוח. לאחר התאוששות איטית אך יציבה ביום שלמחרת שאקילה הרגישה הרבה יותר טוב ויצאה לטיול כאובה אך מקושקשת. כאשר היה ברור כי המצב יציב הוצא הנקז ושאקילה שוחררה לביתה עם הנחיה לחודש הבראה בו נאסר עליה לקפוץ עד שהגוף יסתגל לאיזון החדש. שבוע לאחר הניתוח בביקורת הכל נראה נהדר התפרים הוסרו והתברר כי גם הרגלי הדיאטה השתנו ושאקילה מפתחת תאבון בריא אולי בריא מידי לכפר על חוסר החשק הקודם...

הסיפור של שאקילה חשוב על מנת ללמד כי בכל מצב של טראומה נרחבת כמו תאונת דרכים עלולים להיפגע איברים רבים. חלק מהבעיות עלולות לצוץ גם תקופה לאחר הארוע.

דר` סער שירק
וטהאוס מרכז רפואי וטרינרי לבעלי חיים

 |  ראשי |  מרכז רפואי לבעלי חיים  |  מרפאה  |  מקרים רפואיים  |  הדרכות  |  דפי מידע  |  גלרייה  |  קישורים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
וטהאוס-מרכז רפואי לבעלי חיים- www.vethouse.co.il © כל הזכויות שמורות
וטהאוס רח' אינטרנציונאל 3, חיפה טלפון: 04-8222181 שעות פתיחה: א-ה 10:00-20:00 יום ו' 09:00-14:00 טלפון חרום 24 שעות: 052-5858208
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל