04-8222181 טלפון חירום 24 שעות 052-5858208
חיסונים לחתול
מטרת החיסונים היא להוריד משמעותית את הסיכויים של החתול להדבק במחלות ויראליות וחיידקיות שעלולות לסכן את בריאותו וחייו. חלק מהמחלות גם עלולות לסכן אותנו.


    

בחתולים ניתן חיסון הנקרא מרובע
החיסון משלב ארבעה תרכיבים כנגד ארבע מחלות.

חתלתלת
וירוס החתלתלת גורם לפגיעה קשה במספר מערכות גוף בניהן מערכת העיכול ולכן חתול חולה יסבול משלשולים והקאות קשים והתייבשות מהירה.
גם המערכת החיסונית נפגעת ואף מערכת העצבים עלולה להיפגע.המחלה מלווה פעמים רבות בחום גבוה חולשה כאבי שרירים וגורמת לתמותה באחוז גבוה מאוד של הנדבקים בה.
החיסון כנגדה נכלל בחיסון המרובע ונחשב יעיל מאוד.
הווירוס עצמו עמיד מאוד ועלול להישאר בסביבה בה שהה בעל חיים נגוע תקופות ארוכות.
ההמלצה היא לתת חיסון ראשון בגיל 8-10 שבועות, חיסון דחף לאחר חודש וחיסון דחף שנתי (בוסטר) למשך כל חיי החתול.

שלושת התרכיבים הנוספים הכלולים בחיסון המרובע מקנים הגנה נגד מספר גורמי מחלה הפוגעים בעיקר בדרכי הנשימה בית הבליעה והעניים.

קליצי
מחלה ויראלית הגורמת לפגיעה בדרכי הנשימה,בעיקר העליונות, ובעניים.
חתול חולה יסבול מעיטושים שיעולים והפרשות מהאף.
כיבים בחלל הפה, פגיעה בעניים ולפעמים חום וחולשה כללית.
השילוב של חום בעיית נשימה ופצעים בפה גוררים ירידה מהירה וחדה במצב הרוח ובתאבון, מה שנותן פתח לזיהומים רבים נוספים "לתפוס טרמפ" ולהחמיר יותר את המצב הראשוני.
חתול שכבר נדבק והחלים קלינית עלול להישאר נשא של המחלה,משמע החתול עלול לפתח סימני מחלה חוזרים לכל אורך חייו במצבים בהם גופו תחת סטרס (עקה-מצב בו גורם מסוים מחליש את מערכת החיסון כמו כל קלקול קיבה פשוט או אפילו מעבר דירה).
החתולים הללו סובלים רבות מדלקות חוזרות בדרכי הנשימה העליונות ומבעיות כרוניות וכיבים בחלל הפה. חתול נשא לוירוס מפריש את הוירוס כל הזמן ומהווה למעשה פוטנציאל הדבקה.
מחקר שנערך באנגליה מצא כי 20% מהחתולים שהגיעו לטיפול וטרינרי ו25% מהחתולים שהיו בריאים לכאורה בתערוכות חתולים היו למעשה נשאים לוירוס הקליצי.
החיסון כנגד הוירוס נכלל בחיסון המרובע.
חיסון ראשון ניתן בגיל 8-10 שבועות דחף לאחר חודש ויש לחסן מחדש כל שנה למשך חיי החתול. בחול קיימים גם חיסונים אינטרא נזלים(טיפות לאף) כנגד קליצי.לא נמצא שהם יעילים יותר והם אינם קיימים בארץ.

הרפס
הוירוס גורם בחתולים לפגיעה בדרכי הנשימה העליונות ובעניים. המחלה מלווה בחום שיעול עיטוש ריור קשיי נשימה ובעניים פגיעה קשה שמביאה פעמים רבות לנזק בלתי הפיך ועיוורון. חתולים נדבקים מהפרשות (עיטושים ריור והפרשות מהעניים של חתולים חולים). חתול חולה הופך מדבק כבר 24 שעות מהדבקה ולכן המחלה מתפשטת בעיקר בשגרים של גורי חתולים כמו אש בשדה קוצים.
חתול שהחלים מהמחלה הפעילה עלול להישאר נשא ועלול להפריש את הווירוס בתקופות מסוימות בעיקר כאשר יש עקה (סטרס כמו מחלה אחרת.הכנסה לפנסיון מעבר דירה וכ`ו) ולהדביק חתולים אחרים.

כלמידיה
חיידק התוקף את העניים. גורם לדלקת חריפה של הלחמית המלווה בכאב בעין והפרשה מוגלתית רבה עד כדי נזק בלתי הפיך וחלקי העיין החיצוניים(לחמית וקרנית) ועיוורון.לרוב תוקף את העניים בשילוב עם גורמים אחרים (הרפס.קליצי).
הטיפול הוא אנטיביוטיקה ספציפית שניתנת במשחה לעיין או גם לפה לפי חומרת המחלה והחלטת הוטרינר. |  ראשי |  מרכז רפואי לבעלי חיים  |  מרפאה  |  מקרים רפואיים  |  הדרכות  |  דפי מידע  |  גלרייה  |  קישורים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
וטהאוס-מרכז רפואי לבעלי חיים- www.vethouse.co.il © כל הזכויות שמורות
וטהאוס רח' אינטרנציונאל 3, חיפה טלפון: 04-8222181 שעות פתיחה: א-ה 10:00-20:00 יום ו' 09:00-14:00 טלפון חרום 24 שעות: 052-5858208
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל