04-8222181 טלפון חירום 24 שעות 052-5858208
חיות מחמד - ריח פה
ומה עם השיניים?!
רובנו חוינו את החויה המפוקפקת שבה בעל החיים האהוב שלנו נושף עלינו את הבל פיו.
ובכן ריח פה (הליטוזיס בלעז) נובע לרוב מפעילות חיידקית בחלל הפה. מחלת העששת וחורים בשניים לא נפוצים אצל חיות המחמד שלנו כמו אצלנו אך רובם סובלים מדלקת חניכיים (ג`ינג`יביטיס) ומאבן שן. הזנחה של הפה יכולה לגרור החמרה של המחלות הנ"ל מה שיפגע באיכות חייה של חית המחמד שלנו ואף להסתבך למחלות נוספות שחלקן כלל לא פשוטות.
על מנת לתת לבעל החיים שלנו (ולנו) איכות חיים טובה כדאי להפוך את השמירה על הגיינת הפה לחלק משגרת הטיפול בחית המחמד (זאת בדומה לנו השומרים על הגיינת הפה שלנו באופן יומיומי).
הנה מספר עצות כיצד ניגשים למלאכה.

    

צחצוח שיניים
יש להשתמש במברשת רכה, ניתן היום אף להשיג מברשת מיוחדת לבעלי חיים המתלבשת על האצבע ומקלה עלינו את מלאכת הציחצוח.
יש להשתמש במשחת שיניים מיוחדת לחיות מחמד (המשחות הללו קימות במגוון טעמים כגון כבד ועוף, כל כלב\חתול לפי העדפותיו). משחות המיועדות לנו אינן מתאימות לבעלי החיים שלנו.

איך ומתי להתחיל?
כמה שנתחיל מוקדם יותר כך סנופי יתרגל כי הצחצוח הוא חלק משגרת חייו.
כדאי לכוון כך שהנסיונות הראשונים יהיו לאחר יום מעייף בו בעל החיים שלנו רגוע ומנומנם וכך יהיה רצפטיבי יותר לנסיון החדש.
מורחים משחה על המברשת ובעזרת האצבע מועכים אותה לתוך סיבי המברשת, עכשיו נחזיק את פה חיית המחמד סגור בעדינות בין האצבע לאגודל שלנו. כעת, אט אט, נכניס את המברשת בין הצד הפנימי של הלחי לצד החיצוני של השניים ובעדינות נצחצח כאשר מתחילים מהטוחנות שמאחורה ועד לחותכות שבקדמת הפה,לאחר סיום צד אחד (שיניים עליונות ותחתונות) נחזור על התהליך בצד השני.
 
בכל מקרה אין להאבק עם בעל החיים, על כל הסיטואציה להיות מהנה, מרגיעה ולהתפס ע"י בעל החיים שלנו כזמן איכות ביחד. במידה ובפעמים הראשונות הסבלנות של סנופי נגמרת לאחר דקה, נפסיק ונחזור על הנסיון מחר, כל נסיון של צחצוח בכח יהפוך את החוויה לטראומתית ובעתיד כל נסיון לצחצוח יתקל בסרוב ומאבק, אין ספק שלבסוף ידנו תהיה על התחתונה ונחדל לנסות.

האזור החשוב ביותר לצחצוח הוא קו המגע בין החניכיים לשן, מספיק בהתחלה לצחצח רק את צידן החיצוני של השיניים, בצד הפנימי הלשון עושה עבודה לא רעה ולרוב המצב בצד זה טוב יותר, עם הזמן נוכל לתת טיפול יסודי יותר. על הצחצוח עצמו להעשות בתנועות מעגליות קטנות ועדינות, אסור להפעיל לחץ על המברשת ולצחצח בכוח.

כמה פעמים צריך לצחצח?
התדירות האידיאלית היא כל יום אך גם שלוש ארבע פעמים בשבוע הינם תדירות מספקת. בסיום הצחצוח אפשר ורצוי כמובן לשבח את סנופי ואף לתת פרס כגון עצמות לעיסה דנטליות המעסות את החניכיים ותורמות אף הן לבריאות הפה.
כדאי לבקש מהוטרינר להעריך את מצב הפה פעם בחצי שנה ולפי המלצתו לבצע ניקוי שיניים. ניקוי רפואי זה נעשה תחת הרדמה, בזמן הטיפול השיניים מנוקות ביסודיות מאבן שן על ידי מכשיר אולטראסוני, לעיתים יש אף לעקור שיניים פגועות או רופפות, בדלקות חניכיים קשות יש והוטרינר ימליץ על טיפול אנטיביוטי.

מצב הפה יכול לעיתים לרמז על מחלות אחרות חלקן קשות (כגון ריח של אצטון מהפה בחולי סכרת), לכן בכל מצב בו קיים ריח פה חריף, שיניים שבורות,שיני חלב שלא נשרו,דימומים מהחניכיים, יש לפנות לוטרינר.
אפשר וכדאי להתיעץ במרפאה לגבי חפצי לעיסה, הצעצועים הללו מעסים את החניכיים ומשפשפים את השיניים, כלבים רבים נהנים מאוד מלעיסה טובה וכך "הרגנו שתי צפרים בעצם אחת" (סליחה על הביטוי), גם דאגנו להגיינת הפה וגם סיפקנו תעסוקה מהנה לכלבנו בשעות הפנאי.

בכל שאלה נוספת צוות המרפאה עומד לרשותכם.
אז בהצלחה ו"שפשופ" נעים.

 |  ראשי |  מרכז רפואי לבעלי חיים  |  מרפאה  |  מקרים רפואיים  |  הדרכות  |  דפי מידע  |  גלרייה  |  קישורים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
וטהאוס-מרכז רפואי לבעלי חיים- www.vethouse.co.il © כל הזכויות שמורות
וטהאוס רח' אינטרנציונאל 3, חיפה טלפון: 04-8222181 שעות פתיחה: א-ה 10:00-20:00 יום ו' 09:00-14:00 טלפון חרום 24 שעות: 052-5858208
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל