04-8222181 טלפון חירום 24 שעות 052-5858208
כלבלב חדש בבית
מזל טוב! צרפנו למשפחה חבר חדש הולך על ארבע.
 
השלבים הראשונים בהתפתחות הגור חשובים מאוד הן מבחינה בריאותית והן מבחינת עיצוב אישיותו. גור שבשלבים הראשונים בחייו לא יקבל יחס נכון, תזונה נכונה וסוציאליזציה מתאימה לא יתפתח כיאות ועלול לפתח בעיות התנהגותיות שעשויות ללוות את הגור ואת בעליו למשך כל חייו. לעיתים בעיות אלו עלולולת להוביל במצבים קיצוניים לחוסר יכולת להתמודד עם הכלב באוירה בייתית ויש בעלים שעלולים בעקבות כך לוותר על הכלב.
מספר עצות והנחיות למשפחה שאימצה גור חדש.

    

שינה ומנוחה:
גורים כמו תינוקות, מחלקים את זמנם בין אכילה ,שינה מרובה ופעילות גופנית. חשוב לספק לכלבינו החדש מקום נעים ושקט בו יוכל לישון בשלווה וימלא מצברים.

הזנה:
הזנה נכונה משמעה כלב בריא. גורים גדלים בקצב מסחרר. קצב גדילה והתפתחות שכזה דורש תזונה נכונה ומלאה, כלומר מזון מסחרי מאיכות גבוהה. מזון שכזה מכיל את כל הרכיבים הדרושים לכלבלב בשלבים הראשונים ואין צורך בתוספות מעבר למזון היבש, בנוסף, על גב האריזה מפורטת הכמות אותה יש לת לגור לפי משקל גופו ושלבי התפתחותו. למרות הנאמר לעיל עלינו לזכור כי יש כלבלבים הגדלים מהר יותר מאחרים ויש כאלו שדורשים פחות אוכל ולכן כדאי להתייעץ עם הווטרינר לגבי כמות המזון המדויקת שמתאימה לכלבלב שלכם. מי שממש רוצה לפנק יכול להוסיף למזון כף קוטג` דל שומן או מעט ביצה קשה מפוררת.
כדאי לספק לגור שלוש עד ארבע ארוחות ביום עד גיל חצי שנה, לאחר מכן ניתן לרדת לשתי ארוחות ביום. המנהג של ארוחה אחת ליום היה נהוג עם כלבי עבודה שנועדו לשמירה בלילות והרעב היה כביכול שומר על ערנות, אצל רובינו הכלב משמש כחיית מחמד ואין סיבה שיחוש רעב ולכן ההמלצה היא להמשיך עם שתי ארוחות ביום למשך כל חיי הכלב.
תוספות, לגבי מותר ובעיקר אסור אנא קראו את המאמר באתר. במידה ואתם נותנים תוספות השתדלו לא לתת ישר משולחן האוכל, אלא אם כן אתם רוצים לבלות את הארוחות עם כלב טורדן שמציק ונובח במשך כל הארוחות שלכם.

לילה ראשון בלי אמא:
הפרדה מאמא, אחים וסביב מוכרת עלולים להיות מלחיצים מאוד. ר לפני הגעת הגור החדש יש לדאוג לפינה שקטה בה יוכל לנוח, חשוב שבפינה זו יהיו קערת מים מצע רך ונעים וכן קערת המזון שלו. ניתן לפזר שם גם מספר צעצועי לעיסה. או אפילו סמרטוט או פיסת בד שהעברתם על גב אימו של הגור לפני שאספתם אותו.בשביל קצת ריח של אמא.
השלב הקריטי במבחינת הגור החדש הן שעות הלילה לחלק מהגורים קשה והם נוטים ליילל. ניתן במקרים הללו לשים שעון מחוגים ליד איזור המרבץ, וכדאי גם להוסיף בקבוק חם עטוף בבד- השילוב של הטקטוק המזכיר פעימות לב והחום מזכיר לגור את החמימות של אמא ויכול לעזור להרגיע אותו. כמובן יש לבדוק אם הבכי לא נובע מבעיה ספציפית כמו צורך להתפנות או לחלופין גור שלא התאפק ו"ברח" לו.
מומלץ לא להכנע ולתת לכלב לישון אתכם במיטה. כאשר יגדל יהיה קשה מאוד לגמול אותו מההרגל הזה ולגלות שכלבכם החביב שגדל ושוקל היום 20 ק"ג החליט לאחר הטיול בבוץ לקפוץ לנמנום במיטתכם זה לא תמיד נעים.

חיסונים:
מטרת החיסונים היא להוריד משמעותית את הסיכויים של הכלב להדבק במחלות ויראליות וחידקיות שעלולות לסכן את בריאותו וחייו בגיל צעיר. חלק מהמחלות גם עלולות לסכן אותנו.
החיסון המומלץ הוא חיסון משושה הכולל למעשה חיסון כנגד חמש מחלות. כלבלבת, פרוו, דלקת כבד נגיפית, פראינפלואנזה ומחלה נוספת הנקראת לפטוספירה או עכברת בעברית-החיסון מכיל הגנה כנגד שני חיידקים הגורמים למחלה ולכן נקרא משושה. את החיסון הראשון יש לתת כבר בגיל 6-8 שבועות ולחזור על החיסון אחת לחודש, סה"כ שלוש פעמים. חוזרים על החיסון על מנת לשפעל את מערכת החיסון הצעירה לרמה הרצויה כנגד מחלות אלו. חיסון נוסף הוא כנגד מחלת הכלבת, חיסון זה מחוייב לפי חוק ויש לתת אותו כבר בגיל 3-4 חודשים. רצוי לא לתת את החיסון במקביל לחיסון המשושה אלא כעשרה ימים עד שבועיים ביניהם. ניתן לתת את החיסון בין החיסון השני ושלישי של משושה או אחרי החיסון האחרון. בזמן חיסון כלבת גם מסמנים את הכלב בשבב אלקטרוני ומועבר דיווח לעיריה בדבר החיסון והסימון.
יש לחזור על חיסונים אלו אחת לשנה, פעם אחת משושה ופעם אחת כלבת.
במידה ואמצתם כלב בוגר ולא ברור איך ומתי חוסן כדאי לחסנו לפחות פעמיים בחיסון משושה וחיסון כנגד כלבת .

טיפול נגד תולעים:
אין גור ללא תולעים. גורים נדבקים בתולעים עוד בהיותם ברחם אימם או בזמן היניקה. ( לכל כלב בוגר כמות קטנה של תולעים אשר אינן גורמות לנזק מכיוון שהן מעוקבות על ידי מע` החיסון של הכלב הבוגר והן על ידי הטיפול התקופתי כנגד תולעים).
טיפול כנגד תולעים חשוב מאוד אצל גורים. תולעים אצל גורים עלולות לגרום לנזק במעי ולירידה בניצולת המזון של הכלב. כמו כן חלק מהתולעים ניזונות מדם ואלו עלולות לגרום לאנמיה קשה.
בנוסף לנזק אשר נגרם לבעל החיים יש לזכור כי התולעים עלולות לפגוע גם בבני אדם ובעיקר בילדים..
טיפול נגד תולעים ניתן ע"י כדורים ,סירופ או בזריקה. לכל אחת מהדרכים יתרונות וחסרונות. אך הטיפול בכדורים הוא רחב טווח והיעיל ביותר.
על הטיפול יש לחזור כאשר הכלב גור לפחות פעמיים בהפרש של 10 ימים עד חודש לפי המלצת הוטרינר.
בנוסף יש לתת טיפול כנגד תולעת שחדרה לאיזור הצפון לאחרונה, תולעת הפארק, תולעים אלו מדביקות כלבים על ידי בליעה של חיפושית זבל קטנטנה ועלולות לגרום לנזקים בוושט ובכלי הדם הראשיים. נזקים אלו מתגלים בשלב מתקדם של ההדבקות ועלולים להיות בלתי הפיכים ולהוביל למות הכלב. תולעת זו איננה מדבקת לאנשים.
הטיפול בתולעת הוא בזריקה אחת לשלושה חודשים ומומלץ להתחיל בטיפול עוד כאשר הכלב גור.
איסוף של צואה בשקית בזמן טיול ומניעה מהכלב לנשנש זבל או עשב יפחיתו בצורה משמעותית את הנגיעות והסיכוי להדבק.

טיפול נגד פרעושים וקרציות:
פרעושים וקרציות הינם טפילים מוצצי דם, נגיעות רבה בהם יכולה להביא במקרים מסויימים ובפרט בכלבלב צעיר למצב של אנמיה (חוסר דם) אך זו לא הסכנה היחידה. החברה הזעירים הללו אחראים למגוון צרות נוספות וכלל לא סימפטיות.
קרציות עלולות להעביר בזמן מציצת הדם מספר סוגים של טפילי דם הגורמים למחלות קשות כגון "קדחת הקרציות", פרעושים נושאים במערכת העיכול שלהם ביצים של תולעי מעיים, במידה והכלב המתגרד בולע פרעוש שבו ביצי תולעים, בוקעות האחרונות במעי הכלב ומרגע זה הוא נגוע בתולעי מעיים. ואם כל הצרות הללו לא מספיקות מסתבר שכלבים רבים אלרגיים לרוק שמפריש הפרעוש בזמן העקיצה, בכלבים הרגישים מספיקה עקיצה בודדת על מנת לעורר תחושה חזקה של גרוד באזורים שונים בגוף והכלב המסכן מגרד עצמו עד זוב דם. בגלל כל "המעלות" הללו חשוב להקפיד לטפל באופן קבוע בתכשירים נגד פרעושים וקרציות. הטיפול כנגד הפרעושים הוא בטיפות שנספגות דרך העור, את הטיפות יש לשים פעם בחודש (ואף פעם בשלושה שבועות אצל כלבים רגישים), כדאי לטפטף אותן על העורף שם הכלב לא יכול להגיע וללקק את התכשיר. ניתן גם להשתמש בספרי נגד פרעושים ותמיד כדאי לנקות ולרסס את המצע עליו שוכב הכלב בתכשיר כנגד פרעושים, גם זאת אחת לחודש. הטיפול כנגד קרציות יכול להתבצע ע"י שימוש בטיפות אחת לחודש, או ע"י שימוש בקולר דוחה קרציות היעיל לפרק זמן של כחצי שנה. חשוב לזכור, במידה ורחצנו את הכלב או היינו איתו בים, חלק מהחומר קוטל הטפילים נשטף ועלינו לטפל שוב בכלב. רוב סוגי התכשירים בטוחים לשימוש כבר מגיל שבעה שבועות, הקולרים בטוחים לשימוש מגיל מאוחר יותר. לגבי הסוגים והשמות השונים של התכשירים ניתן להתייעץ עם צוות וט-האוס. חשוב לשים לב. לא כל תכשיר לכלבים מתאים גם לחתולים, חלקם אף רעילים לחתולים לכן תמיד כדאי לקרוא את הוראות השימוש שעל התכשיר או להתייעץ עם הווטרינר.

חינוך לניקיון:
לכלבלב הצעיר עוד אין שליטה מלאה על הסוגרים ולכן תאונות הן צפויות. על מנת לזרז את תהליך החינוך לצרכים כדאי לנקוט מספר צעדים.
כאשר הגור לבדו עליו להיות בחלל מוגבל (חדר קטן או אף חלק מחדר) ולא משוטט בכל הבית. באותו אזור מוגבל יהיו אזור השינה וכן כלי המים והאוכל, באותו אזור מוגבל אך בפינה המרוחקת ביותר מפינת השינה נפרוש עיתונים, מרבית הכלבים יעדיפו לעשות את הצרכים כמה שיותר רחוק מאזור הלינה שלהם. גם כאשר הגור משוטט אתנו בבית יש לאפשר לו גישה לפינת העיתונים ולעודד אותו כאשר הוא עושה שם את צרכיו.
כדאי ללמוד את הסימנים המקדימים לעשיית צרכים. לרוב כ 15-30 דקות מהארוחה,לאחר התעוררות משינה או לאחר משחק נבחין בחוסר שקט, הגור יסתובב סביב עצמו וירחרח או לחלופין יגרד עם הרגל כאילו חופר ברצפה. זה הזמן לקחת את הכלבלב החוצה ולשבח אותו כאשר יעשה את צרכיו בחוץ. ניתן גם לקחת פיסת עיתון מפינת הצרכים כאשר מוציאים את הגור ולהניח לידו, כך שהגור יקשר את היציאה עם עשיית צרכים. כאשר אנו רואים את הגור עושה את צרכיו במקום אחר בבית מותר לגעור בו בקול תקיף במילה קצרה (לא, פוי, אסור, כל אחד לפי העדפתו) אין טעם בהרצאה על אסור ומותר, הכלבלב שלנו לא מבין עברית (למרות שלפעמים נדמה לנו שהוא מבין כל מילה). לאחר שגערנו, ניקח אותו החוצה, יש להמתין שיירגע מפרץ הפעילות שלנו, היו סבלניים וכאשר יוציא סוף-סוף את "אשר בבטנו" נשבח אותו מיד.
בשום פנים ואופן אין לגעור בגור כאשר חזרנו הביתה ומצאנו הפתעה ריחנית, כלב לא יכול לקשר בין הכעס העכשווי שלנו למה שאירע אפילו מספר דקות קודם לכן, קיים סיפור על בעליו של גור כלבים שבכל פעם שהיה חוזר הביתה ומגלה את המתנות שכלבו השאיר היה מיד לוקח את המסכן, דוחף את אפו לתוך הצרכים "על מנת שיראה מה עשה" וגורר אותו החוצה. לאחר מספר ימים, כאשר הבעלים חזר הביתה, כלבו רץ מיד בחדווה דחף את אפו לצרכים שעשה בבית ורץ מחוץ לבית, מבחינת הכלב זו הייתה למעשה דרכו המוזרה של אדונו להגיד "שלום חזרתי הביתה".

אנחנו יודעים שלא ענינו פה על כל השאלות המתעוררות כאשר מופיע בבית חבר חדש המקשקש בזנבו.
צוות VET HOUSEעומד לרשותכם וישמח לענות על כל שאלה.
 |  ראשי |  מרכז רפואי לבעלי חיים  |  מרפאה  |  מקרים רפואיים  |  הדרכות  |  דפי מידע  |  גלרייה  |  קישורים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
וטהאוס-מרכז רפואי לבעלי חיים- www.vethouse.co.il © כל הזכויות שמורות
וטהאוס רח' אינטרנציונאל 3, חיפה טלפון: 04-8222181 שעות פתיחה: א-ה 10:00-20:00 יום ו' 09:00-14:00 טלפון חרום 24 שעות: 052-5858208
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל