04-8222181 טלפון חירום 24 שעות 052-5858208
דינוזאור במרפסת
אחת מהשאלות האהובות על הלקוחות היא "ומה אתה מגדל בבית"?

אני תמיד אוהב לראות את המבט המופתע ואת הפה הפעור כשאני מספר שבין שאר בעלי החיים שלי אני מגדל דינוזאור במרפסת." דינוזאור"? הם צוחקים, כן אני משיב, איך אחרת ניתן לתאר חיה ירקרקה מכוסה קשקשים אורכה מאף עד זנב כמעט מטר ומחצה (עדיין צעיר הדינוזאור שלי...) ועל גבה מתנוססת שורה מרשימה של קוצים מחודדים?

     חזרה ל->

נו טוב לא בדיוק דינוזאור אבל צאצא גאה למשפחת הזוחלים המפוארת. ליתר דיוק צאצאית. שמה מריה והיא איגואנה ירוקה (Iguana iguana) . מקורה של האיגואנה הירוקה הוא היערות הטרופים האדירים של דרום ומרכז אמריקה. היא מצוידת ברגליים חזקות וטופרים ארוכים ההופכים אותה לטפסנית מצטיינת ולכן היא נמצאת בדרך כלל על צמרות העצים שם היא נהנית מהשמש המלטפת וממגוון רחב של צמחים המשמשים לה כמזון. מדובר באחד הנציגים המכובדים של קבוצת הלטאות. איגואנה בוגרת יכולה להגיע לאורך של שני מטרים ולשקול מעל חמישה קילוגרם. בטבע הן לרוב בעלי חיים בישנים וסוליטרים ובשבי רבות מהאיגואנות פחדניות או בבגרות אף אגרסיביות בקרבת אדם ויגיבו בנשיכה או הצלפה מהזנב השרירי על כל ניסיון התגרות או חדירה לטריטוריה. בגידול נכון וסבלני ניתן ללמד את האיגואנה כי חברתנו נסבלת למדי והן אף יכולות להפתיע במידת האינטליגנציה שלהן וליצור מערכת יחסים מעניינת ומשעשעת עם דיירי הבית. לא בכדי הופכת האיגואנה לאחד מחיות המחמד הפופולאריות בעולם וללא ספק היא הזוחל הפופולארי ביותר כחיית מחמד.

כאשר אנו חושבים לגדל בעל חיים שכזה הכלל החשוב ביותר הוא כי אנו מגדלים בעל חיים שלא בוית ולכן עלינו ליצור לו את סביבת החיים המתאימה לו, הוא לא יתאים את עצמו אלינו. רוב הבעיות הבריאותיות שמהן סובלות איגואנות מקורן מגידול לא נכון. כאשר מקפידים על הכללים האיגואנה מאריכה ימים ויכולה להגיע לגיל 15 שנים ואף יותר.

השלב הראשון לפני שרצים ומביאים את האיגואנה שלנו הוא ליצור לה סביבת חיים מתאימה.
אם אנו מביאים איגואנה צעירה בתחילה ניתן להסתפק בטרריום (אקווריום ללא מים לגידול בעלי חיים יבשתיים) של כחצי מטר עם מכסה מרושת, אבל הקטנה גדלה ובמהרה נצטרך לבנות מקום מרווח, כלוב או טרריום גדולים לבעל חיים שאורכו מעל מטר. בכלוב צריכים להיות ענפי טיפוס ומשטח מנוחה מוגבה (מרבץ) עליו תוכל האיגואנה שלנו לנמנם בבטחה. בתחתית צריך להיות מצע קל לניקוי כמו ניירות מגבת,דשא סינטטי או מצעים מיוחדים לגידול זוחלים (חשוב שהמצע יתאים לאיגואנות ויהיה גרוס דק. שבבים גדולים עלולים להיבלע וליצור בעיות מעיים וחסימות). מצע עיתונים אינו מומלץ, הדיו שבנייר עלול לגרום לבעיות בריאות.
היגיינת המצע חשובה וחשוב לשמור כל כלוב נקי.

חימום- כפי שהזכרתי מדובר בבעל חיים טרופי ולכן סביבת המחיה צריכה להיות מחוממת מאזור חם ובו כ 32 מעלות עד לאזור קר שבו הטמפרטורה יורדת לכ 25 מעלות. אמצעי החימום היעילים ביותר הן מנורות חימום אדומות (האור האדום לא מפריע לאיגואנה) או מנורות קרמיות שלא מפיצות אור. ניתן גם לשים בנקודה מסוימת בקרקע משטח חימום מתחת למצע. אבני חימום הנמכרות בחנויות עם פרסומת של איגואנה חייכנית ומרוצה אינן מתאימות ואף מסוכנות. האיגואנות רגילות לחום מקרינת שמש ולא ממשטח ולכן אינן מגיבות ברתיעה ממגע עם משטח חם לאורך זמן ואבן חימום עלולה לגרום לאיגואנה כוויות חמורות. גם מנורות החימום צריכות להיות מותקנות כך שלאיגואנה אין מגע ישיר איתן. האידיאלי הוא למקם את מנורת החימום מעל אזור הרביצה של האיגואנה. יש למקם שני מדחומים אחד לאזור החם ושני לקר על מנת לעקוב אחרי הטמפרטורה .

תאורה-איגואנות בטבע מבלות שעות רבות באור השמש לא רק כדי להתחמם אלא גם כדי ליצר ויטמין D3 החשוב למשק הסידן בגוף. ללא החשיפה לתאורה הנכונה הן סובלות מחוסר סידן המוביל לבעיות בריאות חמורות. לכן חשוב לספק לאיגואנה שלנו מקור אור מיוחד המייצר קרינה הדומה לאור השמש (מה שנקרא full spectrum ) ובה קרינת UVB 5%-7 . את הנורות הללו ניתן לרכוש בכל מקום המוכר ציוד לזוחלים. הנורה צריכה להיות ממוקמת כ 50-60 ס"מ ממקום המרבץ של האיגואנה. יש לספק לה חשיפה של 11-12 שעות תאורה ביום. הנורות הללו ממשיכות לתת אור גם לאחר שאינן פולטות קרינה ולכן רצוי להחליפן אחת לשנה. חשוב ורצוי מתי שניתן לתת לאיגואנה אפשרות להיחשף למקור הטבעי הרי הוא אור השמש, אך חשוב שתהיה לה אפשרות לעבור למקום מוצל אם היא רוצה. אין להעמיד את הטרריום הסגור בשמש ישירה . ראשון- אין ספיגת גלי UV דרך הזגוגית ושני, הטרריום פועל כחממה מה שיצור לבסוף תבשיל איגואנה.

לחות- סביבת המחייה צריכה לספק לחות גבוה, מדובר על אחוזי לחות מעל 60% (כמו יום קיץ רטוב ודביק במישור החוף...). ניתן להשיג זאת ע"י הצבת כלי מים רחב ושטוח בתוך הכלוב. ניתן גם לרסס את הכלוב מס פעמים וקימות היום אף מערכות מיוחדות הפולטות אדי מים במיוחד למטרה זו.איגואנות אוהבות מים והן שחייניות מעולות וישמחו לשכשך בכלי מים רחב שיונח בכלוב. חלקן אף יהפכו את כלי המים לשרותים הקבועים. מה שמקל מאוד על מלאכת ניקיון הכלוב.

מזון- מדובר בבעל חיים צמחוני לחלוטין. אסור לתת להן מזון לכלבים חתולים או דומים להם. התפריט המומלץ הוא סלט הבית הכולל 80% ירקות עם עלים ירוקים כהים טריים כמו לקט העלים שניתן לקנות בסופר, עלי סלק ,פטרוזליה עלי גזר, ומהגינה, שן הארי עלי כותרת של ורד וכן עלים צעירים ופרחי היביסקוס. לגוון עם מעט דלעת קישוא גזר בטטה אפונה ולהוסיף נגיעה קלה של מתיקות עם פרות כמו בננה או תאנה. הדגש הוא על מזון טרי מגוון עשיר בסידן ודל בזרחן. רצוי להימנע מירקות בהם אוקסלטים קושרי סידן כגון תרד ואם נותנים לתת בכמות קטנה. הרבה איגואנות אוהבות חסה אבל הירק עצמו חסר כמעט כל ערך תזונתי ולכן רק סותם את המעיים וכדאי להימנע ממנו. את הסלט צריך לקצוץ דק (לפרט צעיר)או גס לאיגואנה בוגרת. הצעירים אוכלים מנה טרייה בכל יום ואילו חלק מהבוגרים מסתפקים בארוחה טובה פעם ביומיים. קיימים בשוק תוספי ויטמינים רבים וניתן להשתמש בהם או אף במולטי ויטמין הומאני כגון צנטרום אך לא להגזים. קורט גרוס פעם בכמה ארוחות מספיק בהחלט. ניתן גם לפורר כרבע כדור סידן (500מג כדור) על האוכל פעמיים שלוש בשבוע.שוב, לא להגזים, לא רק מחסור גם עודף מינרלים וויטמינים עלול להזיק. לאחרונה צצים גם מזונות מסחריים רבים במיוחד לאיגואנות האמורים לספק את כל צורכיהן. המידע לגבי יעילותם הוא לכל הפחות חלקי ולכן ניתן לשלב אותם בתפריט אך הם אינם מהווים תחליף למזון טרי. תזונה נכונה היא מרכיב מרכזי בבריאות האיגואנה. מזון לא מתאים עלול לגרום לבעיות בריאות חמורות הקשורות לרוב למחסור בסידן.

כדאי בסבלנות להרגיל את האיגואנה שלכם למגע. היא לא תתענג על גרוד מאחורי האוזניים אך תלמד לקבל את נוכחותכם כנסבלת ואף תהנה לסייר אתכם כאשר היא על הכתף או כמו שרובן מעדיפות על הראש מה שנותן לאיגואנה נקודת מבט נוחה ובטוחה על המתרחש סביב ולכם פאה ירוקה מגוחכת ומ"ס שריטות מרשימות על העורף והקרקפת. ניתן לקצוץ להן את קצה הציפורניים על מנת שיהיה נוח יותר לטפל בהן.

כפי שהזכרתי בהתחלה למרות שמדובר בזוחל הן אינטליגנטיות להפתיע. מריה יצרה מערכת יחסים אישית עם כל אחד מבני הבית. אשתי ואני משמשים מגדלי תצפית המספקים גם מטעמים ומתקבלים במבט סקרן ברגע שאנו מתקרבים. הכלב שלנו חולק איתה בשמחה אמבטיות שמש ארוכות ונינוחות ואילו החתולה סומנה כמטרד מרגיז שרצוי לנענע ראש ולנשוף לעברו ברגע שהוא בסביבה או אף לכוון לעברו הצלפת זנב קלה על מנת שיזוז ולא יפריע לסייסטה.

במידה והחלטתם לגדל איגואנה אנא הקפידו על הכללים ומובטחת לכם חוויה משעשעת ובעל חיים יוצא דופן שיכול ללוות אתכם שנים ארוכות.

 |  ראשי |  מרכז רפואי לבעלי חיים  |  מרפאה  |  מקרים רפואיים  |  הדרכות  |  דפי מידע  |  גלרייה  |  קישורים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
וטהאוס-מרכז רפואי לבעלי חיים- www.vethouse.co.il © כל הזכויות שמורות
וטהאוס רח' אינטרנציונאל 3, חיפה טלפון: 04-8222181 שעות פתיחה: א-ה 10:00-20:00 יום ו' 09:00-14:00 טלפון חרום 24 שעות: 052-5858208
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל