04-8222181 טלפון חירום 24 שעות 052-5858208
חיסונים לכלב
מטרת החיסונים היא להוריד משמעותית את הסיכויים של הכלב להדבק במחלות ויראליות וחיידקיות שעלולות לסכן את בריאותו וחייו. חלק מהמחלות גם עלולות לסכן אותנו.


    


החיסון הראשון המומלץ לכלבים הוא חיסון המשושה כנגד 5 מחלות.

כלבלבת :
מחלה ויראלית הנגרמת ע"י נגיף (הנגיף הוא מעיין דודן של הנגיף הגורם באנשים למחלת החצבת),
ההדבקה היא מהפרשות של כלב אחר החולה במחלה, וירוס הכלבלבת (דיסטמפר בלעז) מתיישב ופוגע במספר מערכות בגוף.
בפגיעה במערכת הנשימה נראה כי הכלב משתעל פעמים רבות ,השיעול הקל מתפתח לשיעול עמוק יותר כאילו נתקע לכלב משהוא בגרון (יש מס מחלות שגורמות לשיעול עמוק,לא כולן קטלניות כמו מחלת הכלבלבת, לזיהוי ודאי חשובה בדיקת הווטרינר)
כאשר נפגעת מערכת העיכול מתפתחים שלשולים והקאות. פעמים רבות המחלה מלווה גם בחום, חולשה, מיאלגיה (כאבי שרירים) ולאחר מכן עלולה להתפתח גם פגיעה עצבית מקומית (מעין טיקים או טוויצי`ים בשרירים) או אף עווית. זו אחת המחלות המדבקות והקטלניות ביותר בייחוד לגורים צעירים.
גם כלבים שיחלימו עלולים לסבול בעתיד מתופעות לוואי של המחלה.

פרוו (דלקת מעיים דמית חריפה) :
גם זו מחלה ויראלית. וירוס הפרוו תוקף מספר מערכות בגוף ביניהן את מערכת העיכול. הכלבים החולים משלשלים שלשול מימי דמי ומקיאים. רובם הופכים אפאטים וללא תאבון.
ללא טיפול הכלבים החולים שמאבדים ללא הרף נוזלים וחומרים חיוניים נחלשים במהירות ומתים. כלבים נדבקים מהפרשות של כלב אחר נגוע במחלה.
הווירוס עמיד ביותר ויכול להישאר בסביבה בה היה בעבר כלב חולה תקופות ארוכות מאוד וכך להדביק מאוחר יותר כלב לא מחוסן שבא איתו במגע.
בעבר אחוזי התמותה ממחלת הפרוו היו גבוהים ביותר. גם היום מדובר באחת המחלות הקשות הפוגעות בכלבים אבל במידה ומגיעים מיד לווטרינר ועם טיפול אינטנסיבי ונכון אחוז ניכר מהכלבים שורדים.

מחלות קטלניות נוספות הכלולות בחיסון הן:

דלקת כבד נגיפית: מחלה ויראלית קטלנית הגורמת לפגיעה כבדית צהבת חום ומוות.

פראינפלואנזה : מחלה הפוגעת בדרכי הנשימה

לפטוספירה (עכברת בעברית) : החיסון מכיל הגנה כנגד שני חיידקים הגורמים למחלה העלולה לגרום לפגיעה קשה בכבד או בכליות. המחלה עלולה להדביק גם בני אדם.

את החיסון הראשון יש לתת כבר בגיל 6-8 שבועות ולחזור על החיסון אחת לחודש, סה"כ שלוש פעמים.
חוזרים על החיסון על מנת לשפעל את מערכת החיסון הצעירה לרמה הרצויה כנגד מחלות אלו.
 

חיסון נוסף הניתן לכלבים הוא כנגד מחלת הכלבת.

כלבת היא מחלה ויראלית קטלנית העלולה לפגוע בכל יונק לרבות בני אדם.
החיסון כנגד המחלה מחויב לפי חוק ויש לתת אותו כבר בגיל 3-4 חודשים. בגורים, רצוי לא לתת את החיסון במקביל לחיסון המשושה אלא כעשרה ימים עד שבועיים ביניהם. ניתן לתת את החיסון בין החיסון השני ושלישי של משושה או אחרי החיסון האחרון. בזמן חיסון כלבת גם מסמנים את הכלב בשבב אלקטרוני ומועבר דיווח לעירייה בדבר החיסון והסימון.

יש לחזור על חיסונים אלו אחת לשנה, פעם אחת משושה ופעם אחת כלבת.
במידה ואמצתם כלב בוגר ולא ברור איך ומתי חוסן כדאי לחסנו לפחות פעמיים בחיסון המשושה ופעם אחת בחיסון כנגד כלבת .
 |  ראשי |  מרכז רפואי לבעלי חיים  |  מרפאה  |  מקרים רפואיים  |  הדרכות  |  דפי מידע  |  גלרייה  |  קישורים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
וטהאוס-מרכז רפואי לבעלי חיים- www.vethouse.co.il © כל הזכויות שמורות
וטהאוס רח' אינטרנציונאל 3, חיפה טלפון: 04-8222181 שעות פתיחה: א-ה 10:00-20:00 יום ו' 09:00-14:00 טלפון חרום 24 שעות: 052-5858208
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל